Tom Williams 50m Freestyle Handicap – Final

The results of the finals for the Men’s and Women’s Tom Williams 50m Freestyle Handicap held on 27 February 2021 were as follows:

Men’s

ID Name Position
1603 Felix SHARP 1
1587 Jude WILSON 2
1492 Ian ALLAN 3
1506 Nathan HALE 4

Winner: Felix SHARP

 

Women’s

ID Name Position
1375 Abigail KERR 1
1112 Hannah SVOBODA 2
1288 Skye LEWIS 3
1356 Evelyn KERR 4
1124 Xiomara VAN SCHAIK 5

Winner: Abigail KERR

 

Tom Williams 50m Freestyle Handicap – Finalists

The finalists for the Boy’s and Girl’s Tom Williams 50m Freestyle Handicap to be held on 27 February 2021 are as follows:

Girl’s Finalists

ID Name
1288 Skye LEWIS
1375 Abigail KERR
1124 Xiomara VAN SCHAIK
1356 Evelyn KERR
1112 Hannah SVOBODA

 

Boy’s Finalists

ID Name
1587 Jude WILSON
1603 Felix SHARP
1506 Nathan HALE
1492 Ian ALLAN
375 Matthew ELLIS

 

Bill Gallie 50m Breaststroke Handicap – Final

The results of the final for the Bill Gallie 50m Breaststroke Handicap held on 13 February 2021 were as follows:

ID Name Position
1356 Evelyn KERR 1
1476 Isaac MCMANUS 2
1479 Simon HOWARD 3
723 David PARKER 4
281 James SIMMONS 5
1596 Lois WALLER 6

Winner: Evelyn KERR

 

Week 16: The Bill Gallie 50M Breaststroke Handicap Final and much more!

This Saturday we have a chock-a-block race meet with:

Bill Gallie 50m Breaststroke Handicap – Finalists

The Bill Gallie Trophy is awarded to the winner of the 50m Breaststroke Handicap Event.

The trophy was first awarded in the 1990-91 season.

Bill Gallie was a local legend and won the Australian Breaststroke Championship in 1925 and became a Life Member of the Club after acting as Hon Secretary and Race Referee for over 20 years from 1963. Bill coached at Drummoyne Swimming Pool for many years and taught a number of the older swim club members how to swim.

The finalists for the Bill Gallie 50m Breaststroke Handicap are as follows:

IDName
1211Mary-Lou DOOLAN
1596Lois WALLER
1476Isaac MCMANUS
1525Davina KITE
1479Simon HOWARD
723David PARKER
1356Evelyn KERR
1372Melissa KERR
281James SIMMONS
1613Peter HARTLEY

Reminder: Bring Back Your Trophies Please!

Could everyone that took home trophies handed out at the recent pool side presentations please bring them back to the swim club room by Saturday 13 February 2021.

We’ll need them back to arrange engraving for this season’s winners.

Thanks a million!

Bill Gallie 50m Breaststroke Handicap – Finalists

The finalists for the Bill Gallie 50m Breaststroke Handicap to be held on 13 February 2021 are as follows:

IDName
1211Mary-Lou DOOLAN
1596Lois WALLER
1476Isaac MCMANUS
1525Davina KITE
1479Simon HOWARD
723David PARKER
1356Evelyn KERR
1372Melissa KERR
281James SIMMONS
1613Peter HARTLEY

George Russell 400m Freestyle (Handicap) – Final

The results of the final for the George Russell 400m Freestyle (Handicap) held on 23 January 2021 were as follows:

IDNamePosition
770Lukas TAYLOR1
1514Madison WILLIAMS2
1495Elizabeth ALLAN3
1115Marcus SVOBODA4
1122Jessica TINDIGLIA5
375Matthew ELLIS6
91Adam CHRISTODOULOU7

Winner: Lukas TAYLOR

Final 2019-2020 Trophy Presentations this week! Special Guest John Coates AC

This coming Saturday we’ll be handing out Championship and Point Score Trophies and medals for the U14 to open age groups. The swimmers listed below are up for awards so please make sure you’re at swim club to pick up your prize.

We are very lucky to have John Coates AC as a special guest at swim club this weekend. John Coates has been a fixture in the Australian sporting landscape for decades and is the current President of the Australian Olympic Committee and the Vice President of the International Olympic Committee.

John has recently returned from Tokyo where he has been overseeing preparations for next year’s summer Olympic games. Assuming he comes through hotel quarantine unscathed John will join us this Saturday to help hand out trophies and medals and if we’re lucky provide some insights into how things are looking for Tokyo.

CHAMPIONSHIPS 2019-2020 – WINNERS AND PLACEGETTERS

TrophyDivisionFirst PlaceSecond PlaceThird Place
Dennis & Nola GlackinU/14 GirlsZiani ViolaEve Doolan/
Lily Borozan
 
Dennis & Nola GlackinU/14 BoysTadhg DonnellanCooper HansenLukas Taylor
Bert & Ruth JohnsonU/16 GirlsHannah SvobodaCaitlin La 
Bert & Ruth JohnsonU/16 BoysMatthew SvobodaKellen Parker 
Jean & Ian PennycookSeniors WomenJessica TindigliaMelissa KerrNatalie Borozan
Jean & Ian PennycookSeniors MenAndrew SharpeMatthew EllisDavid Bolton
Dr HiattOpen WomenZiani ViolaKristen MaguireJessica Tindiglia
Dr HiattOpen MenAndrew SharpeMatthew EllisDaire Henderson

POINT SCORE 2019-2020

TrophyDivisionFirst PlaceSecond PlaceThird Place
Malcolm 
Farrell
U/14 GirlsZiani ViolaEve DoolanLily Borozan
Jack CloseU/14 BoysTadhg DonnellanCooper HansenLukas Taylor
George PayneU/16 GirlsHannah SvobodaCaitlin La 
Roy PooleU/16 BoysMatthew SvobodaKellen ParkerJacob Johnstone
Jan MurphySeniors FemaleJessica TindigliaCara ParkerRenee Carroll
W LordSeniors MaleIan AllanDaire HendersonMichael Kerr